...
 

RosyjskiBoże Narodzenie w Rosji

29 grudnia 2021

Czy Święta w Rosji też przypadają na grudzień? Podczas gdy w Polsce dawno już rozpakowaliśmy prezenty i powitaliśmy Nowy Rok, nasi wschodni sąsiedzi dopiero rozpoczynają przygotowania. Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie po Nowym Roku, a dokładnie 2 tygodnie później. Według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w prawosławnej cerkwi, święto przypada dopiero na siódmego stycznia.   Jakie są zwyczaje...

Czy Święta w Rosji też przypadają na grudzień?

Podczas gdy w Polsce dawno już rozpakowaliśmy prezenty i powitaliśmy Nowy Rok, nasi wschodni sąsiedzi dopiero rozpoczynają przygotowania. Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie po Nowym Roku, a dokładnie 2 tygodnie później. Według kalendarza juliańskiego, obowiązującego w prawosławnej cerkwi, święto przypada dopiero na siódmego stycznia.

 

Jakie są zwyczaje bożonarodzeniowe?

Rosjanie spędzają ten czas w gronie najbliższej rodziny, ale Nowy Rok obchodzony jest znacznie huczniej niż Boże Narodzenie. Zapewne odpowiedzialność za to ponosi polityka panująca w sowieckiej Rosji, której głównym celem było ustanowienie świeckiego państwa. W wielu polskich domach wierni dzielą się opłatkiem oraz składają sobie życzenia. Natomiast w Rosji w czasie prawosławnej wigilii uczestnicy wieczerzy dzielą się przyniesioną z cerkwi prosforą (pieczywo wytwarzane z mąki, wody, soli i zakwasu, o okrągłym kształcie), którą powinno popić się odrobiną święconej wody. Następnie można zasiąść do stołu.

 

Jakie potrawy można znaleźć na wigilijnym stole?

06.01. wyprawia się Wigilię (канун – przeddzień, Рожде́ственский сочельник – Wigilijna wieczerza). Rosjanom nie jest obca tradycja 12 potraw, która odnosi się do Dwunastu Apostołów. Podczas wieczerzy spożywa się postne potrawy. Podstawowymi składnikami wigilijnych potraw są zboża, grzyby, suszone owoce oraz groch. Są też bliny (naleśniki), a do pica kompot z suszu. Najważniejszą potrawą jest kutia – кутья́. Rosjanie przygotowują ją z pszenicy, ale także z innych rodzajów zboża oraz grochu, ziaren maku, słodu, miodu i bakalii.

 

Czy w Rosji też obchodzi się adwent?

U naszych zachodnich sąsiadów panuje podobny zwyczaj, jednakże Rosjanie oczekują świąt przez 40 dni. Tradycyjnie jest to okres postu, duchowej odnowy, ale i radosnego oczekiwania. Po polsku nazywany jest Postem Filipowym, a po rosyjsku Фили́ппов пост lub Фили́пповки. Post rozpoczyna się 28.11. zaraz po wspomnieniu św. Filipa, jednego z 12 apostołów. Zgodnie z tradycją w pierwszym tygodniu powinno się zachować wstrzemięźliwość nie tylko od pokarmów mięsnych, ale zrezygnować z nabiału. Z diety wyłączane są poza tym ryby, które ponownie pojawiają się w drugim tygodniu postu (za wyłączeniem poniedziałków, śród i piątków!) Ścisłe przestrzeganie postu w całym tym okresie jest jednak indywidualną sprawą wiernych.

 

Czy dzieci czekają na Świętego Mikołaja lub Gwiazdora?

W Rosji prezenty przynosi Дед Мороз (Dziadek Mróz) oraz jego pomocnica, zwana też jego wnuczką, Снегурочка (Śnieżynka). Dziewczynka pełni rolę pośredniczki między dziećmi a swoim dziadkiem. Dom Dziadka Mroza mieści się w Wielkim Ustiugu, nad rzeką Suchoną. Ta postać znacznie różni się od znanego w zachodniej kulturze poczciwego staruszka w czerwonym kubraczku. Dziadek Mróz nie ma okrągłego brzucha, to silny i wysoki mężczyzna w bardzo długim kożuchu. Może być czerwony, ale też niebieski bądź srebrny. Na stopach nosi walonki, czyli długie, ciepłe buty z grubego filcu, które dobrze chronią przed śniegiem i mrozem. Jego broda jest biała i ciągnie się aż do ziemi. Na głowie ma futrzaną czapkę. W przeciwieństwie do św. Mikołaja Dziadek Mróz nie dostaje się do domów przez komin, a wchodzi przez drzwi. Jego sanie suną po śniegu i są ciągnięte przez zaprzęg konny, który składa się z trzech koni – trojka (ros. тройка).

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.