VariousWielkanoc we Włoszech

5 kwietnia 2023

Wielkanoc we Włoszech Włochy słyną z pięknych i uroczystych obchodów Wielkanocy, która jest jednym z najważniejszych świąt religijnych w kraju. Święta Wielkanocne we Włoszech trwają przez cały tydzień i nazywane są „Settimana Santa” (Święty Tydzień). Niedziela palmowa W niedzielę palmową, nazywaną „Domenica delle Palme”, wierni noszą do kościoła gałązki palmowe, które symbolizują triumfalny wjazd Jezusa...

Wielkanoc we Włoszech

Włochy słyną z pięknych i uroczystych obchodów Wielkanocy, która jest jednym z najważniejszych świąt religijnych w kraju. Święta Wielkanocne we Włoszech trwają przez cały tydzień i nazywane są „Settimana Santa” (Święty Tydzień).

Niedziela palmowa

W niedzielę palmową, nazywaną „Domenica delle Palme”, wierni noszą do kościoła gałązki palmowe, które symbolizują triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W niektórych regionach Włoch, zwłaszcza na południu, wyrabia się z palm liści różnych drzew, takich jak oliwki czy jałowiec, piękne ozdoby w różnych kształtach i rozmiarach.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, nazywanym „Giovedì Santo”, kościoły organizują Mszę Wieczerzy Pańskiej, podczas której wierni otrzymują komunię. W tym dniu wieczorem wielu Włochów odwiedza siedem kościołów, aby uczcić pamięć ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek, nazywanym „Venerdì Santo”, odbywają się uroczystości religijne, takie jak Droga Krzyżowa. W niektórych miastach odbywają się również procesje, w których wierni niosą pochodnie i figury Chrystusa i Matki Boskiej.

Wielka Sobota

W sobotę wieczorem, nazywanym „Sabato Santo”, odbywa się uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej, podczas której zapalane są świece i odmawiana jest Litania do Wszystkich Świętych. W kościołach odbywają się również chrzty dorosłych.

Wielka Niedziela

W Wielką Niedzielę, nazywaną „Pasqua”, kościoły organizują uroczyste Msze Święte, a rodziny i przyjaciele gromadzą się, aby świętować razem. Włoska kuchnia oferuje wiele specjalnych potraw z okazji Wielkanocy, takich jak paschalne ciasta, ciasta z serem ricotta i jajka na twardo, które są ozdabiane i malowane na różne sposoby.

Podsumowanie

Podsumowując, Wielkanoc we Włoszech jest czasem pięknych i uroczystych obchodów religijnych, które trwają przez cały tydzień. To ważny czas dla rodzin i przyjaciół, którzy gromadzą się, aby świętować i delektować się specjalnymi potrawami.

Jak powiedzieć Wesołych Świąt Wielkanocnych po włosku?

Włosi powiedzieliby „Buona Pasqua!” na życzenie Wesołych Świąt Wielkanocnych. Można również powiedzieć „Auguri di Buona Pasqua!” co oznacza „Życzę Wam wesołych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych!” lub „Felice Pasqua!” co oznacza „Szczęśliwej Wielkanocy!”
Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl